Sıcak Havalarda Araç Kullanmaya İlişkin En İyi İpuçları

 Sıcak Havalarda Araç Kullanmaya İlişkin En İyi İpuçları

Sıcak Havalarda Araç Kullanmaya İlişkin En İyi İpuçları!

İster bu yaz Türkiye’de bir yolculuğa çıkmayı planlıyor olun, ister normal günlük programınızın bir parçası olarak çok fazla araba kullanıyor olun, sıcak havaya hazırlıklı olduğunuzdan emin olmanız önemlidir. Tıpkı kış gibi, sıcak aylar da hem sürücüler hem de yolcular için kendi sorunlarını beraberinde getirir; ancak kullanışlı ipuçlarımız yoldayken her zaman güvenli ve rahat olmanızı sağlayacaktır.

Önceden planlamak

Uzun süre aracınızda kalacaksanız ya da beklenmedik bir şekilde trafiğe takılıp kalırsanız aç, susuz ve can sıkıntısından daha kötü bir şey olamaz. Bazı temel eşyalarınızı toplamak için yola çıkmadan önce biraz zaman ayırırsanız, daha sonra kendinize teşekkür edeceğinizden eminiz.

Eğer yalnız araç kullanmıyorsanız, yanınızda bir tür eğlence getirmek yolcularınızın mutlu olmasına yardımcı olacaktır. Tabletler her zaman mükemmel bir seçimdir ve taşımaları kolaydır ve çevrimdışı kullanmak üzere çeşitli film ve oyunları indirebilirsiniz. Küçükler için araç içi DVD oynatıcıyı bile düşünebilirsiniz .

Uzun yolculuklar için yanınıza küçük bir soğutucu almanızı öneririz. Bu sadece atıştırmalık seçeneklerinizi genişletmekle kalmayacak, aynı zamanda içeceklerinizin de soğuk ve ferah kalmasını sağlayacaktır. Susuz kalmamak bir zorunluluktur, bu yüzden yanınıza bol miktarda su getirin; ihtiyacınız olacağını düşündüğünüzden daha fazla. Yemeğe gelince, bu tamamen size kalmış, ancak arabanızda saklayabileceğiniz harika seçenekler arasında mısır gevreği barları ve enerji barları gibi şeyler yer alır. Uzun süre dayanacaklar ve sizi doyurmak için harikalar.

Araç Sıvılarını Kontrol Edin

Araç Sıvılarının Kontrolü

Yaz aylarında bol miktarda sıvıya ihtiyaç duyan tek kişi siz değilsiniz. Hala evdeyken aracınızın suyunun azalıp azalmadığını kontrol etmeyi unutmayın. Motor soğukken aracınızın kaputunu kaldırın, sabitleyin ve soğutma sıvısı deposundaki su seviyesi minimum işaretinin altına düşmüşse musluk suyuyla doldurun.

Soğutma sıvısı araba kontrolü

Oradayken diğer motor yağlarınızın ve sıvılarınızın seviyelerini de kontrol edebilirsiniz.

Güneş Gözlüğü Kullanın

Güneş Gözlüğü Kullanın

Güneşin parıltısının gücünü hafife almayın. Güneş ışığı göz kamaştırıcı olabilir ve görüşünüzü engelleyebilir, potansiyel olarak sizi ve çevrenizdeki sürücüyü tehlikeye atabilir. Torpido gözünüzde bir çift güneş gözlüğü ve hatta bir şapka veya güneşlik bulundurun ve güneş hala çok parlaksa, yavaşlayın veya mola vermek için kenara çekin.

Klimanızı ve Araç Fanlarınızı Kontrol Edin

Klima ve fanı kontrol edin

Arabalar ısınabilir, özellikle de onları park edip bir süre güneşin altında güneşlenmeye bırakırsanız. Arabanın kapısını açar açmaz vuran ısı dalgasına hepimiz aşinayız ve içerisi sıcak olduğunda, onları mümkün olduğu kadar çabuk soğutmak istersiniz.  Araç Klimasının Açılması Klima veya araç içi fanlar, sıcak aylarda ortamı rahat ve serin tutmanın anahtarıdır. Eğer cihazınızı bir süredir açmadıysanız, bir yaz macerasına çıkmadan önce her şeyin olması gerektiği gibi çalışıp çalışmadığını görmek için hızlı bir test yapın. Bir sorun varsa, yedek parçayı almanız veya tamir ettirmek için bir tamirhaneye gitmeniz gerekebilir.  Uyuşukluğu Önleyin Sıcak havanın kendinizi uykulu ve halsiz hissetme alışkanlığı vardır, bu nedenle sizi tazelemek ve uyanık tutmak için yakınınızda bir şişe su bulundurduğunuzdan emin olun. Saman nezlesi gibi alerjiniz varsa ilaç kullanırken de dikkatli olmanız gerekir. Bazı ilaçlar yan etki olarak uyuşukluğa neden olabilir ve direksiyon başındaysanız bu ilaçlardan kaçınılmalıdır.  Pencerelerinizi kapalı tutmak ve polen filtrelerinizi düzenli olarak değiştirmek, polenleri ve diğer tahriş edici maddeleri arabanızdan uzak tutmanıza da yardımcı olabilir.  Her şeyden önemlisi, eğer sıcak havalarda araç kullanırken kendinizi yorgun ve halsiz hissetmeye başlarsanız, kenara çekin ve dinlenin.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun